Soru & Cevaplar

Kendimizi ve minik dostlarımızı nasıl koruruz ?

—  Zoonoz hastalıklar hayvanlardan insanlara ve insanlardan hayvanlara bulaşabilen hastalıklardır. Zoonotik hastalıklar içerisinde; bakteriyel, viral, fungal (mantar kaynaklı), riketsiyal (bir mikroorganizma türü) ve paraziter enfeksiyonlar yer almaktadır. Kedi ve köpeklere bulaşma, çiğ etlerin yedirilmesi sonucu, enfeksiyon kaynakları ile temas sonucu olabildiği gibi, kene, pire gibi arthropodlar aracılığı ile de olabilmektedir.

—  Zoonoz hastalıkların insana bulaşması, hastalığın etkenine bağlı olarak temas(deri üzerinde çizik, yara varlığında), ağızdan(ellerin yıkanmaması) veya kan yolu ile(ısırma ve tırmalama) olmaktadır. Tüm bulaşma yollarında asıl olan ortak nokta etkenin evcilimizde var olması ve vücut atıkları (dışkı, idrar, salya, burun akıntısı) ile çıkışıdır.

—  Hayvanlarımızı bu hastalıklardan uzak tutabilmek için Veteriner Hekimler tarafından düzenli olarak koruyucu amaçla aşı ve parazit ilaçları uygulanmaktadır.

—  Kuduz gibi tedavisi olmayan bazı zoonoz hastalıkların varlığı, veteriner koruyucu hekimliği halk sağlığı açısından çok daha fazla ön plana çıkarmaktadır. Bu aşılara, Lyme ve Leptospiroz aşıları da örnek olarak verilebilir. Yılda 1 defa uygulanacak aşılamayla evcilinizi bu hastalıklardan korumanız mümkündür.

—  Halk arasında bilinenin aksine petlerin kıl ve tüylerinin, bizim vücut kıl ve tüylerimizden hiçbir farkı yoktur. Ancak; köpek ve kedilerin bağırsaklarında yaşayabilen Eccinococcus isimli parazitlerin yumurtaları dışkı ile çıkış yapmakta ve çevreye yayılmaktadır. Bu yumurtaların, insan tarafından ağız yoluyla alınması hydatik kist oluşumuna neden olmaktadır. Donma, soğuk v.b. şartlara çok dayanıklı olan bu yumurtalar ile teması olan yıkanmamış sebze ve meyveleri yiyerek, enfekte bir çiftlik hayvanının etini iyi pişmemiş yiyerek (örn;çiğ köfte) de hastalığa zemin hazırlamaktadır. Yumurtalar içindeki larvalar, insanlarda önemli organlara yerleşerek içi sıvı dolu kistler oluşturmaktadır. Evcilinize, veteriner hekim tarafından düzenli aralıklarla (2 ay) içparazit ilaçlarının uygulanması yeterlidir. Ayrıca; çiğ et ürünlerinden uzak durmak, meyve sebzelerin iyice yıkandığından emin olmak gerekmektedir.

—  Toxoplasmosis; kedilerin dışkılarında bulunan, Toxoplasma gondii parazitinin yumurtalarının ağız ve solunum yoluyla alınması ile bulaşan, hamile bayanlarda erken doğum ve düşüğe neden olabilen, bağışıklık sistemi baskı altında olan hastalarda sıkıntı yaratabilen bir hastalıktır. Yine; kist hydatid gibi bu parazit yumurtaları da iyi yıkanmamış sebze, meyve gibi ürünlerin tüketilmesi, enfekte bir çiftlik hayvanının eti, pastörize olmamış süt veya yumurta tüketimi gibi yollarla da etkeni almak mümkündür. Korunmak için, kedinize çiğ et yedirmemeniz ve düzenli veteriner hekim kontrolünden geçirmeniz gerekmektedir. Ayrıca; bu parazitin yumurtalarının infektif hale geçmesi sıcak ortamlarda 1 gündür. Korunmak için, kedinizin tuvalet temizliğini günlük yapmak ve temizlerken eldiven giymeniz yeterlidir.

—  Diğer aşılar neden gereklidir ? Tıpkı çocuklar gibi evcilinizin de öldürücü ve hasar bırakıcı bir takım hastalıklara karşı aşılanması gerekmektedir. Kliniğimizde evcilinize uygun bir aşı takvimi belirlenir ve aşı takip sistemiyle otomatik mesajlarla size hatırlatılır. Lütfen, aşılamadan en az 2 hafta sonrasına kadar, enfeksiyon tehlikesinin olduğu yerlerden hayvanınızı uzak tutunuz.