Soru & Cevaplar

Evciliniz ile ilgili sormak istediğiniz tüm konulara açıklık getirmek için telefonlarımızı arayabilir veya web adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Evcilinizin kızgınlık, eş bulma, doğum, yavru sahiplendirme gibi süreçlerinde de size her zaman yardımcı olmaya hazırız.                                                                                                                                                                                                                           

 

 

Veteriner Hekim Kimdir ?

 

Yaşadığımız dünya bizimle birlikte pek çok hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu canlılar içerisinde insan türü hariç tüm hayvan türlerinin (ev hayvanları, çiftlik hayvanları, vahşi hayvanlar) sağlık ve refahı yolunda tıbbi bilgi ve yasal yetki ile donatılmış kişi VETERİNER HEKİM’dir. Ayrıca hayvanlardan insanlara geçebilecek tüm hastalıkların önlenmesi ve kontrolü, hayvansal tüm gıdaların kontrolü gibi yetki ve sorumluluklar da veteriner hekimlerin görevlerindendir. 

Nasıl Veteriner Hekim Olunur ?

Veteriner Hekimler; 5 yıllık Veteriner Fakültesinde teorik ders, labaratuar uygulamaları, klinik pratikleri ve intern dönemlerinin sonunda “yüksek lisans” ile zmezun olurlar. Mezunlar 4 yıllık lisans programlarından farklı olarak direkt Doktora (PhD.) eğitimlerine başlayabilecekleri gibi ikinci bir yüksek lisans (MSc.) eğitimine de başvurabilirler. Fakülte eğitimi sonrası Veteriner Hekimler bilimsel yayınları ve profesyonel eğitim seminer ve kongreleri takip ederek mesleki gelişimlerini sağlarlar.

  
 

 

Evcil (Pet) Hayvan Nedir ?

 

Ticari amaç güdülmeden sevilen, beslenen, bakılan hayvan türleri ( kedi, köpek, kafes kuşları vs) ve son yıllarda ilginin artmasıyla egzotik hayvan (muhabbet kuşları, kanarya, papağan, balık, kaplumbağa, sürüngenler, tavşan, hamster, sincap, gine domuzu,...v.b.) türleridir. 

 

Veteriner Hekim

- Evcil hayvanınız ile ilgili en doğru beslenme tarzını, bakım koşullarını, diğer hayvanlar ve aile üyeleri ile ilgili ilişkilerini, onu ve sizi korumaya yönelik her tür bilgiyi alabileceğiniz kişi Veteriner Hekimdir.

- Günümüzde veteriner hekimlik geniş uygulama sahası ile beşeri tıbba paralel olarak gelişmektedir. Teknolojinin en son imkanları (ultrason, endeskopi, monitörizasyon, etkili-güvenli anestezi sistemleri) uygulanabilmektedir.

- Doğumdan ölüme kadar evciliniz ile ilgili birçok rolü üstlenir. O evcil hayvanınızın; pediyatristi, jinekoloğu, diş hekimi, dermatoloğu, diyetisyeni, dahiliyecisi, cerrahı, radyoloğu, anestezisti, göz hekimi, geriatristi, onkoloğu, biyokimyacısı, laborantı, …v.b.dir.

- Evcil hayvan klinisyenliği yapan veteriner hekimler, bulundukları ilin veteriner hekimler odasına kayıtlı olarak, tarım bakanlığından almış oldukları muayenehane ruhsatı ile, yönetmeliklere ve kanunlara uygun olarak mesleklerini icra ederler.

- Mesleki etik değerlerine bağlı, çağdaş bilgi ve birikim ışığında çalışan veteriner hekimler, bağlı bulundukları veteriner hekimler odasının belirlediği asgari ücret tarifesinden az olmamak kaydıyla hizmetlerinin bedeli olan ücretleri talep ederler.

- Küçük dostlarımızın sorun ve sıkıntılarını anlatmak için dillerinin olmaması veteriner hekimliğin en zor yönlerinden biri olsa da, modern tıbbın tüm ileri teknikleri kullanılarak küçük dostlarımızın daha kaliteli ve uzun yaşamalarının sağlandığı unutulmamalıdır.